T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
İZMİR / BORNOVA - Bornova Anadolu Lisesi

4004- DOĞA EĞİTİMİ VE BİLİM OKULLARI Proje Adı: DÂHİLERİN GÖZÜNDEN BİLİM VE TEKNOLOJİ

4004- DOĞA EĞİTİMİ VE BİLİM OKULLARI

Proje Adı: DÂHİLERİN GÖZÜNDEN BİLİM VE TEKNOLOJİ

 

            20. yüzyılın başlarından itibaren gelişmiş ülkeler üstünlüklerini ortaya çıkarmak için, spor, sanat, fen, matematik, bilim ve teknoloji konusunda üstün yetenekli olan bireylerin eğitimine ve bu bireylerin yetiştirilmesine önem vermektedir.  Yapılan çalışmalarda, ülkemizde Bilim Sanat Merkezlerinin (BİLSEM) yeterli fiziki koşullara sahip olmaması, farklılaştırılmış eğitim modellerinin ve programlarının olmaması, farklı eğitim modellerini araştıran akademik çalışmaların yetersizliği, bu öğrencilerle çalışabilecek nitelikte eğitimcilerin az olmasından dolayı üstün yetenekli öğrencilerle ilgili çalışmaların gerekliliğini ortaya çıkarmaktadır.

            Okulumuz Bornova Anadolu LisesiTürkiye´nin nitelikli okullarından biri olmasından dolayı öğrenim gören üstün yetenekli öğrenci sayısı fazla olan bir okuldur. Bornova Anadolu Lisesi Rehberlik ve Araştırma birimi, okul yöneticileri ve öğretmenleri ile yapılan toplantılarda bu öğrenciler için uygun eğitim planları hazırlanması gerekliliği vurgulanmıştır. Öğrencilerin en çok ilgi duyduğu alanların bilgisayar, teknoloji ve mühendislik alanları olduğu ve gelecekte bu konularla ilgili meslekleri seçmeyi planladıkları belirlenmiştir. Bu kapsamda yapılacak proje çalışmalarında okulumuz Müdür Yardımcısı Nazan Peksarı başkanlığında, proje koordinatörü Necibe Özer, Robotik Kulubü öğretmeni Uzman Yasemin Işık Camgöz ve her zümreyi temsil eden branş öğretmenlerinden oluşan komisyon tarafından beyin fırtınası yapılarak uygun çalışmalar konusunda fikirler üretilmiştir. İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen proje bilgilendirme toplantılarına katılan öğretmenler tarafından Tübitak destekli projeleri hakkında yapılabilecek proje önerileri değerlendirilmiştir. Matematik öğretmeni Dr. Duygu Vargör Vural, Bilim ve Teknoloji uygulamalarını içeren Doğa ve Bilim okulu çağrısına uygun taslak çalışmasını anlatarak diğer öğretmenlerin düşüncelerini değerlendirmiştir ve oy birliği ile "DÂHİLERİN GÖZÜNDEN BİLİM VE TEKNOLOJİ" isimli projenin hazırlanması için gerekli takvim oluşturulmuştur.

            Projemizin hedef kitlesi; okulumuzda öğrenim gören üstün zekâlı öğrenciler ve Robotik kulubü öğrencileri olarak belirlenmiştir. Projenin tanıtımı yapılarak istekli öğrencilerden bir ekip oluşturulmuştur. Bu öğrencilere 21. yüzyılın gereksinimleri doğrultusunda yeni bir bakış açısı kazandırarak zenginleştirilmiş ve farklılaştırılmış örnek bir eğitim planı sunabilmek diğer okullara örnek teşkil etmesi açısından önem taşımaktadır. Bu öğrencilerin olaylara bilimsel bakış açısıyla yaklaşabilmelerini sağlamak, yapılan etkinliklerle ve etkileşimli  uygulamalarla aktif hale getirmek, "yapan-yaşayan" konumuna getirmek, izleyici durumdan katılımcı duruma getirmek; onların bilimsel düşünme becerileri kazanmaları ve bilimsel çalışmalara karşı özgüvenlerini geliştirmeleri sağlamak açısından önemlidir.

             Projemizin amacı; Bornova Anadolu Lise´sinde öğrenim gören tanısı konulmuş üstün yetenekli bireylerin güncel teknolojiler   (yapay zeka, robotik, kodlama, sanal ve arttırılmış gerçeklik),  mühendislik ve uygulamaları konularında eğitim görmelerine fırsat tanıyarak, bu bireylerin yetiştirilmesinde ülkemize katkı sağlayabilmektir.

             İzmir Ekonomi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi ve Ege Üniversitesi Nükleer Bilimler Enstitüsü, Bilgisayar Öğretim Teknolojileri Bölümü ile iletişime geçilerek proje önerisi aktarılmıştır. Her iki üniversitede ilgilenen öğretim üyeleri ile toplantılar yapılarak öğrencilerimizle tanışmaları sağlanmıştır. Öğrencilerimiz ilgi duydukları alanları, neler yapmak istediklerini paylaşmışlardır. Üniversitelerle olan işbirliğimiz Protokol imzalanarak tarafların yükümlülükleri belirlenmiştir.

            Proje hazırlanma süresinde, projenin yönetim planı ve yürütülme süreci öğretim üyeleri paylaşılmış, yapılacak etkinlikler, etkinliklerin niteliği, zamanı,  gerekli malzemeler belirlenmiştir. Kullanılacak Laboratuvarların iş güvenlik kurallarına uygun olduğu, her iki okulda gerekli sağlık birimleri bulunduğu tespit edilmiştir. Proje kapsamında yapılan bilimsel etkinliklerde yenilik -yaratıcılık, özgünlük, esneklik, dinamiklik, farklılıkları değerlendiren ve destekleyen eğitim ortamı, işbirliği ve ekip çalışmalarıyla hazırlanacaktır.

             

           

 

 

 

23-05-2018

Paylaş Facebook  Paylaş twitter  Paylaş google  Paylaş linkedin
Yayın: 23.05.2018 - Güncelleme: 23.05.2018 11:14 - Görüntülenme: 1411
  Beğen | 0  kişi beğendi